Počasí

Pátek Polojasno 11/5 °C
Sobota Oblačno 11/5 °C
Neděle Jasno 12/0 °C
Pondělí Polojasno 12/2 °C

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Aktuality > Kompostér do každé rodiny

Kompostér do každé rodinyObec Želetice se zapojila do projektu předcházení vzniku biologicky rozložitelného odpadu (BRKO), v rámci kterého budou do jednotlivých domácností rozdány domovní kompostéry. Cílem projektu je snížení množství bioodpadu vyváženého na kompostárnu a tím samozřejmě i úspora výdajů. Domácí kompostování je schopen zvládnout každý z nás.

Pokud máte o domácí kompostér zájem, vyplňte formulář žádosti o poskytnutí domácího kompostéru, který je přílohou těchto informací. Formulář je také možné stáhnout z webových stránek obce v sekci aktuality.

Formulář je nutné vyplnit a doručit na obecní úřad. Kompostéry se budou rozdělovat podle pořadí doručených žádostí. K dispozici bude 200 ks kompostérů, tedy zhruba jeden kompostér na číslo popisné. V případě, že nebudou všechny kompostéry rozdány v prvním kole, vyhlásí se kolo druhé. Kdo by měl zájem o více kompostérů, napište to rovnou do žádosti. Obec vás, v případě že kompostéry budou přebývat, bude kontaktovat.

Na obecním úřadě pak připravíme Smlouvu o výpůjčce a darovací a následně si pak budete moci kompostér vyzvednout na farním dvoře v předem oznámených termínech.  Kompostér pak budete mít zdarma vypůjčený po dobu udržitelnosti dotace. Po konci udržitelnosti, cca 5 až 7 let, přejde kompostér automaticky a zdarma do vašeho majetku.

Kompostéry jsou vyrobeny z kvalitního recyklovaného plastu s předpokládanou životností min. 20 let. Objem kompostéru je 1100 l a váha 30 kg. Kompostér bude rozložený v balíku o velikosti cca 100 x 50 x 30 cm. Při vyzvedávání je proto potřeba s rozměry a váhou počítat.

Základní informace jak kompostovat, co do kompostéru patří a co ne a další informace se dozvíte z letáčku, který dostanete ke každému kompostéru. Věřím, že kompostování se může stát dobrou alternativou pro hnědé popelnice a vyvážení bioodpadu na kompostárnu, které je sice velmi pohodlné, ale stojí poměrně dost peněz. Z tohoto důvodu již nebude v obci bývat velkoobjemový kontejner na bioodpad. Nicméně vývoz hnědých popelnic bude i nadále pokračovat stejně jako doposud a až čas ukáže, jak moc odpadu skončí v kompostérech.

Žádost o poskytnutí kompostéru