Fulltextové vyhledávání

Počasí

Středa Skoro jasno 24/10 °C
Čtvrtek Jasno 25/12 °C
Pátek Oblačno 28/12 °C
Sobota Oblačno až zataženo s bouřkami 25/14 °C

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Historie obce > Znak a prapor

Želetice náleží k nejstarším osadám Kyjovska. Jako někdejší majetek kostela v Břeclavi (1141) přešly k biskupstvi olomouckému. Jeho lenním statkem byly až do zrušení lenního zřízení v r. 1871-1872. Během století vystřídaly Želetice řadu lenních pánů, především z okruhu nižší šlechty, v r. 1626 se dostaly k lichtenštejnským Ždánicím.

Pečeť

Obecní pečeť a znak

Obecní pečeť původně nesla symboly spojené s tradičním zemědělstvím a vinařstvím – hrozen, nože a radlici. Tyto prvky reflektovaly zemědělský charakter obce, přičemž vinařství bylo dlouhodobě dominantní. Kombinace těchto symbolů je běžná, a proto se rozhodl autor návrhu, heraldik Miroslav Pavlů, pro zjednodušení. Z pečeti si ponechal pouze motiv hroznu, který je výrazným symbolem vinařské tradice, a zbytek nahradil zelenou barvou, jež vyjadřuje přírodní a zemědělský ráz obce.

Dolní část návrhu znaku je v barvách připomínajících znak olomouckého biskupství, což symbolizuje historické spojení obce s touto vrchností. Ve stříbrném hrotu je umístěna červená mušle, která je atributem svatého Jakuba Většího, patrona místního kostela.

Obecní prapor

Návrh praporu vychází ze zásad vexilologické tvorby. Ačkoliv je zjednodušený, stále respektuje heraldické normy a symboliku, která spojuje tradiční prvky obce.

 Zeletice_HO_CZ_CoA.jpgZeletice_HO_CZ_flag.gif